انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و داستان شکایت فدراسیون فوتبال ایران درباره میزبانی بحرین که از AFC و به دادگاه CAS صورت گرفت، نشان می دهد که اقدامی بی نتیجه بوده است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی قابل انتظار و از پیش طراحی شده با بهانه هایی که واقعی و منطقی به نظر می رسد و در اثر کوتاهی ما در طول مدت ها سال غفلت به وجود آمده است، حق مسلم ایران را نادیده گرفت و به بحرین داد.

آن هم بحرینی که قسم خورده است تا با استفاده از هر روشی به ایران ضربه بزند و منافع ایران را به خطر بیاندازد.

هنوز خاطره تلخ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ و بازی آخر ایران و بحرین از یاد ایرانی‌ها پاک نشده است، جایی که بازیکنان ایران به شکل های مختلف در شرایطی قرار گرفتند که نباید و مدیریت بسیار ضعیف اطراف تیم ملی نیز مزید بر علت شد تا ایران در منامه و در حالی که با یک پیروزی ساده هم صعود می کرد، ۳-۱ شکست بخورد.

حالا کنفدراسیون فوتبال آسیا دست روی نقطه ضعف همیشگی فوتبال ایران گذاشته است و اسپانسرینگ مسابقات و بهانه هایی از این دست را بهانه کرده و میزبانی را از ایران گرفته است و به بحرین داده است.

فدراسیون فوتبال ایران که تازه با مشخص شدن رئیس جدید می خواست خود را پیدا کند با این انتخاب دچار هیجان و چالش بزرگی شد و سعی کرد به هر شکلی شده است، جلوی این اتفاق را بگیرد.

  • رئیس جدید فدراسیون فوتبال ؛ سید شهاب الدین عزیزی خادم

اما AFC و لابی های پشت پرده آن به خوبی می دانستند که کدام موضوع را بهانه و دستاویز خود قرار دهند تا مسئولان ایرانی نتوانند مقاومت خاصی مقابل این تصمیم از خود نشان دهند.

فدراسیون نوپای فوتبال ایران که هیچ نشانه مثبتی از AFC پیرامون اعتراض خود ندید، در اقدامی عجیب به دادگاه CAS شکایت کرد.

شکایتی که در صورت طی شدن عادی فرایند آن، نتیجه نهایی آن حداقل یک سال بعد و حتی بیش تر حاصل می شود، آن هم زمانی که حتی مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ هم به پایان خود نزدیک شده است.

فدراسیون ایران که خود را محق می دانست از دادگاه CAS خواست بررسی سریع آن را در دستور کار خود قرار دهد، اما برای این امر نیاز بود تا AFC هم این مسئله را بپذیرد.

این همان چیزی است که فدراسیون فوتبال در نظر نگرفته بود که اینکه AFC برای پیشبرد اهداف پشت پرده خود قطعا با این موضوع مخالفت خواهد کرد و عملا شکایت ایران را بی اثر می کند.

در واقع شکایت فدراسیون فوتبال ایران به دادگاه CAS بیش تر به یک رفع تکلیف شبیه است تا یک عمل منطقی و درست و شاید فدراسیون می خواسته به همه فوتبال دوستان ایرانی نشان دهد که ما همه آنچه که باید می کردیم کردیم و به نتیجه نرسید !

اگر فدراسیون فوتبال با این شکایت توانسته باشد امتیازاتی از AFC بگیرد، طرح آن و پس گرفتن آن منطقی به نظر می رسد، اما اگر چنین اتفاقی نیافتاده است که باید به دلیل این اقدام از مدیران فدراسیون انتقاد کرد که چرا چنین کاری انجام داده اند که از همان ابتدا هم مشخص بود که به نتیجه نخواهد رسید !

فدراسیون فوتبال می تواند با درخواستی پیرو شکایت خود به دادگاه CAS مسابقات انتخابی جام جهانی را به تعویق بیاندازد، اما در صورت تعویق آیا نتیجه به سود ایران خواهد بود ؟ آیا تعویق مسابقات در حالی که زمان برای برگزاری آن پس از حصول نتیجه بسیار اندک خواهد بود و تازه مرحله دوم انتخابی هم باقی مانده است، منطقی و شدنی به نظر می رسد؟

 

 

کوئیزهای رافان نیوز در اینجا