اوضاع نابسامان فوتبال ایران از یک طرف و فضای سیاسی تحمیل شده به کشور از طرف دیگر، نیاز بازگشت کارلوس کیروش به فوتبال ایران و تیم ملی را بیش از پیش نمایان می‌کند.

یادمان نمی‌رود که چند روز قبل از بازی حساس و سرنوشت‌ساز تیم ملی ایران و کره جنوبی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بود که سرمربی کره جنوبی در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که دوست دارد تیمش به همراه ازبکستان به جام جهانی صعود کند.

در آن روز تنها کسی که به رگ غیرتش برخورد و زمین و زمان را به هم دوخت تا سرمربی کره را وادار به عذرخواهی کند، کارلوس کیروش بود.

کیروش نتنها سکوت نکرد، بلکه از تمام ابزارهای رسانه‌ای خود استفاده کرد تا از همین یک جمله دستاویزی بزرگ بسازد. دستاویزی برای تحریک و ایجاد انگیزه مضاعف در بازیکنان خود و تشویش فکری سرمربی حریف.

در حالی که اکثر مردم ایران از جمله مسئولان ورزشی کشور به این حرف بی‌تفاوت بودند، کیروش مانند یک ایرانی از تمام وجود فریاد می‌زد که به من و تیم من توهین شده و کسی که این توهین را کرده باید در عمل و زبان عذرخواهی کند.

اینها مواردی است که احساس نیاز بازگشت کارلوس کیروش به تیم ملی ایران را بیش‌تر نمایان می‌کند.

 

اولین حضور کیروش در ایران

 

بهتر است برای رسیدن به نیاز بازگشت کارلوس کیروش به تیم ملی ایران به روز اولِ اول برگردیم. دقیقا پس از جام ملت‌های ۲۰۱۱ مسئولان فدراسیون فوتبال با توجه به جمع‌بندی‌های کامل کارشناسان به انتخاب کیروش برای تیم ملی رسیدند.

ترابیان با کیروش وارد مذاکره طولانی شد و در نهایت طرفین با هم به تفاهم رسیدند. کیروش برای ارزیابی بازیکنان ایران، بازی دوستانه با روسیه را از نزدیک تماشا کرد.

پس از گذشت مدتی با توجه به تبلیغات منفی گسترده نسبت به ایران، کیروش طی پیامی از طریق ایمیل با عذرخواهی پیشنهاد ایران را رد می‌کند. با توجه به نظر مثبت تمام کارشناسان فوتبال ایران و سابقه فنی کارلوس، با وساطت دولت وقت، ایران پیشنهاد مالی خود را افزایش می‌دهد و کیروش را به حضور در ایران ترغیب می‌کند.

کیروش پس از مشورت با همه کسانی که از فرهنگ و فوتبال ایران شناخت کافی را دارند بالاخره وارد ایران شد و در دفتر سازمان تربیت بدنی وقت قرارداد خود را به امضا رساند.

کارلوس کیروش فردی بسیار باهوش و سیاستمدار است و با توجه به حضور در منچستریونایتد و تجربه کار با روانشناسان زبده ورزشی، بخوبی روش کار با مردم ایران و بازیکنان ایرانی را می‌داند.

او مدتی به ارزیابی بازیکنان ایران می‌پردازد و لازمه اول و مهم موفقیت را پشتیبانی مردمی می‌داند. از این رو علی کریمی ستاره محبوب پرسپولیسی و فرهاد مجید و مجتبی جباری استقلالی را در دوران آخر فوتبالیشان به تیم ملی دعوت می‌کند تا هواداران قرمز و آبی را پشت تیم ملی متحد کند.

 

مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ و انتخاب‌های مناسب

 

ایران شروع خوبی در مسابقات انتخابی دارد و ازبکستان را در تاشکند با تک گل خلعتبری شکست می‌دهد. در ادامه کره جنوبی را در هم در تهران با تک گل جواد نکونام شکست می‌دهد. اما دو شکست در لبنان مقابل این تیم و ازبکستان در تهران شرایط را برای صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ به خطر می‌اندازد.

در این بین کیروش در سراسر جهان بازیکنان ایرانی را رصد می‌کند تا بلکه بازیکنی که بتواند برای تیمش مفید باشد، را بکار بگیرد. هنوز هیچ کس نامی از رضا قوچان‌نژاد نشنیده بود که کیروش او را به تیم ملی دعوت کرد.

دعوت قوچان‌نژاد برای ایران بسیار گره‌گشا می‌شود. در سه بازی پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ ایران محکوم به پیروزی است و باید قطر و کره جنوبی را در خانه حریف و لبنان را در تهران شکست دهد تا به جام جهانی صعود کند.

در بازی اول مقابل قطر، ایران در حالی که روز سختی را پشت سر می‌گذارد، با تمرکز بالا و تک گل قوچان‌نژاد قطر را شکست می‌دهد. در تهران میزبان لبنان است و باز هم قوچان‌نژاد یک گل زده و ایران در حالی که موقعیت‌های فراوانی دارد، با سه گل به پیروزی می‌رسد.

 

صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ و جنگندگی تیم ملی

 

اما در آخرین بازی با توجه به وا دادن محتمل قطر مقابل ازبکستان، ایران حتما باید کره جنوبی را در خاک کره شکست دهد، تا به جام جهانی صعود کند. در این بازی بازیکنان کره چندین و چند بار تا آستانه باز کردن دروازه ایران پیش می‌روند، اما بازیکنان ایران به هر شکلی که شده دروازه خود را نجات می‌دهند، در واقع با سر و پا و تمام وجود از تیم و دروازه خود محافظت می‌کنند.

در نهایت روی اشتباه مدافع حریف قوچان‌نژاد صاحب موقعیت شده و از تنها فرصت جدی ایران در این بازی، گل صعود به جام جهانی را می‌سازد.

در جام جهانی ایران با نیجریه پایاپای پیش می‌رود و بدون گل مساوی می‌شود. قبل از بازی با آرژانتین، کیروش می‌گوید ما در مقابل مسی و یارانش، می‌خواهیم از فوتبال لذت ببریم.

ایران با نمایشی دلچسب، با اعتماد به نفس و منطقی آرژانتین را اسیر خود می‌کند و در حالی که نیمه دوم می‌تواند حداقل یک یا دو گل به آرژانتین بزند، در نهایت با یک ضربه تمام کننده و مهار نشدنی از مسی مغلوب می‌شود.

در بازی آخر، ایران با توجه به شانس صعود، پر استرس ظاهر می‌شود و نتیجه را ۳ بر ۱ به بوسنی و هرزگووین واگذار می‌کند. با توجه به دانش فنی کیروش و نمایش قابل قبول در جام جهانی و از همه مهم‌تر علاقه او به ایران، فدراسیون فوتبال با این مربی قرارداد ۴ ساله و تا پایان جام جهانی ۲۰۱۸ امضا می‌کند.

 

آغاز پروژه کیروش در تیم ملی ایران

 

کیروش با فراغ بال و با توجه به شناخت کافی از فوتبال ایران، یک پروژه بزرگ و نامحسوس را در فوتبال ایران کلید می‌زند. او یک برنامه جامع و کامل را از زیر ساخت گرفته تا پرورش بازیکن برای ایران ترسیم کرده و خود با نظارتی دقیق جزییات آن را تحت نظر دارد.

مرکز ملی پک، آکادمی ملی فوتبال و تغییر نسل تیم ملی در چهار سال بدون اینکه کوچک‌ترین خلل و مشکلی برای تیم ملی بوجود بیاید از برنامه‌های کیروش در فوتبال ایران است که بدون شک تا سال‌ها برای ایران خواهد ماند و مورد استفاده خواهد بود.

این را حتما در نظر بگیرید که پافشاری‌ها و پیگیری‌های مداوم کیروش در طول این هشت سال بود که الان آکادمی فوتبال ملی با تمام امکانات مورد استفاده تیم‌های ملی است و زمین چمن شماره دو با بهترین کیفیت در اختیار ملی‌پوشان ایران قرار دارد.

این را هم در نظر بگیرید که اکثر این امکانات به پشتوانه مالی پاداش‌های فیفا در اثر موفقیت‌های ملی ساخته شده است.

کیروش در جام ملت‌های ۲۰۱۵ فقط با یک بازی تدارکاتی مقابل عراق در چند روز قبل از شروع مسابقات وارد می‌شود و تغییر نسل را از همان جا آغاز می‌کند. سردار آزمون ۲۰ ساله مهاجم اول ایران در این مسابقات است.

مرتضی پورعلی‌گنجی برای اولین بار در مرکز خط دفاعی زوج سید جلال را تشکیل می‌دهد و یکی از بهترین بازیکنان ایران در این جام است. یادمان باشد که کیروش برای اینکه تمام بازیکنانش از جمله بازیکنان سرباز را در اختیار داشته باشد، شخصا به سازمان‌های مربوطه می‌رفت و سعی داشت به هر شکلی مجوز حضور آنان در تیم ملی را فراهم کند.

 

حذف از جام ملت‌های ۲۰۱۵ و حواشی پس از آن

 

آری کیروش برای ایران در هر کجا که لازم بوده با تمام وجود جنگیده است. به هر حال با جنجال‌های بازی عراق در یک چهارم نهایی جام ملت‌های ۲۰۱۵، ایران از صعود به نیمه‌نهایی باز می‌ماند.

پس از جام ملت‌ها وزارت ورزش راضی به ادامه کار با کیروش نمی‌شود و گودرزی وزیر وقت ورزش ایران بشدت دنبال برکناری کیروش است. اما جامعه فوتبال کشور با کمک صدا و سیما جلوی این اتفاق را می‌گیرند و کیروش به کار خود ادامه می‌دهد.

در این بین گودرزی تمام تلاش خود را برای گذر از کیروش انجام می‌دهد. علیرضا اسدی بعنوان دبیرکل به فدراسیون فوتبال تحمیل شده و او مامور سرکوب کیروش است.

اسدی در جلسه با کیروش تمام رزومه او را زیر سوال برده و از برانکو بعنوان رقیب و جانشین اصلی او در تیم ملی نام می‌برد و برانکو را موفق‌تر از کیروش معرفی می‌کند.

این جلسه آغازی می‌شود بر آتش بزرگی که دو قطبی کیروش-برانکو را تشکیل می‌دهد. از این زمان به بعد برانکو به دشمن شماره یک کیروش از نگاه او تبدیل می‌شود و تنش با او به حد نهایت می‌رسد.

البته خود برانکو نیز شعله این آتش را بیش‌تر هم می‌کند و در مصاحبه‌های مختلف کنایه‌های سنگینی به کیروش می‌زند که با جواب‌های تند او نیز مواجه می‌شود.

همین امر تنش فوتبال ایران را زیاد می‌کند. با این حال و با وجود تمام مشکلات بیرونی از جمله تحریم‌ها و داخلی (دو قطبی کیروش-برانکو) تیم ملی بخوبی کار خود را ادامه می‌دهد.

 

صعود آسان به جام جهانی ۲۰۱۸

 

کیروش که شناخت کاملی از فرهنگ ایران بدست آورده، علاوه بر اینکه شیفته آن شده، می‌تواند به شیوه‌های مختلف بودجه حداقلی را برای بهترین امکانات بدست آورد.

ایران در یک شرایط ایده‌آل با آسودگی خیال کامل بعنوان اولین تیم آسیایی و دومین تیم پس از برزیل به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود می‌کند.

دشمنی کیروش و برانکو ادامه دارد و هیچ کدام از طرف‌ها حاضر به کوتاه آمدن نیستند. با وجود تمام تنش‌های شدید پیرامون فوتبال کشور، کیروش اجازه نمی‌دهد مشکلات به داخل تیمش وارد شده و تیم را متلاشی کند.

در جام جهانی تمام بازیکنان ایران با تمام وجود از حیثیت و اعتبار فوتبال ایران دفاع می‌کنند و در مقابل مراکش و اسپانیا و پرتغال چیزی فراتر از خود ارائه می‌دهند. این امر بحدی مشهود است که رهبر ایران برای اولین بار تیم ملی فوتبال ایران را الگوی مناسبی در زمینه تلاش برای موفقیت کشور می‌داند.

پس از جام جهانی و با توجه به امتیازات و درخشش ایران در سخت‌ترین گروه جام، فدراسیون فوتبال رسما مجوز قرارداد شش ماهه کیروش را دریافت می‌کند.

ایران در سخت‌ترین شرایط ممکن برای جام ملت‌ها آماده می‌شود، و کیروش مطابق انتظار، خود مرد میان میدان است و برای دریافت بودجه لازم فریاد می‌کشد. در این بین اتفاقی خاص می‌افتد که دو قطبی و تنش بین کیروش و برانکو را بیش‌تر می‌کند.

 

گسترش دو قطبی کیروش-برانکو

 

پرسپولیس در بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا میزبان تیم ژاپنی است و در شرایطی بسیار سخت در حالی که با پنجره نقل و انتقالاتی بسته مواجه بوده و از نطر بازیکن در مزیقه است، به میدان می‌رود.

پرسپولیس با توجه به شکست ۲-۰ در بازی رفت، با تساوی بدون گل از رسیدن به قهرمانی در آسیا باز می‌ماند و نمی‌تواند در خانه صاحب جام شود. برانکو از شدت ناراحتی بغض کرده و اشک می‌ریزد.

وزیر ورزش با دیدن ناراحتی برانکو برای دلگرمی به او، دستش را بالا می‌برد و می‌گوید که از نطر ما شما قهرمان هستید. این دست بالا بردن از چشمان کیروش دور نیست و باعث ناراحتی شدید کیروش از وزیر ورزش می‌شود.

کیروش این تلقی را دارد که وزیر ورزش فعلی نیز یک فرد در جناح برانکو است. این تنش‌ها با وجود تلاش شخص وزیر کاهش نمی‌یابد و با تغییر برنامه‌های کیروش در زمینه آماده‌سازی برای جام ملت‌های ۲۰۱۹ بیش‌تر هم می‌شود.

از طرف دیگر کیروش با توجه به علاقه زیاد به ایران و عملکردش در طول این هشت سال انتظار دارد که قراردادش تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ باشد. از این رو اسرار زیادی به فدراسیون می‌کند که این اتفاق بیافتد.

 

فضای متشنج اطراف تیم ملی در جام ملت‌های ۲۰۱۹

 

فدراسیون به واقع وزارت ورزش را عامل جدایی او معرفی می‌کند و این امر کیروش را مقابل شخص وزیر ورزش قرار می‌دهد. در حالی که ایران در جام ملت‌ها نمایشی مقتدر از خود نشان می‌دهد و تیمی آماده و سرحال است، به دور بعد صعود کرده و با شکست عمان باید با چین رو به رو شود.

معاون وزیر ورزش برای دادن پاداش تیم به امارات می‌رود. در جلسه خصوصی، کیروش از عدم تمدید قرارداش گله می‌کند. معاون وزیر این امر را به فدراسیون مرتبط می‌داند و آن را رد می‌کند.

پس از آن کیروش به سمت مهدی تاج رفته بشدت از دست او عصبانی می‌شود، رئیس فدراسیون برای آرام کردن کیروش تمام ماجرا را برای او شرح می‌دهد و به او می‌گوید تنها در صورت قهرمانی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا می‌تواند وزارت را به تمدید قراردادش راضی کند.

فردای آن روز کیروش برای اینکه خود و تیمش را از زیر فشار اجبار قهرمانی خارج کند، آن مصاحبه جنجالی را در مورد وزیر ورزش انجام می‌دهد و دوباره اوضاع اطراف تیم ملی بشدت متشنج می‌شود.

با این حال کیروش اجازه نمی‌دهد، این فضای مسموم وارد تیم شده و ایران در مقابل چین با اقتدار کامل ظاهر شده و ۳-۰ پیروز می‌شود. این پیروزی اندکی از فشار بر روی تیم ملی را می‌کاهد.

 

فرو ریختن دیوار مستحکم تیم ملی

 

اما برخی افراد در وزارت ورزش فعالیت خود را در سرکوب کیروش متوقف نکرده‌اند. جدای از این صدا و سیما با ارائه برنامه‌های احساسی و بدون منطق، تیم ملی را تیمی از پیش قهرمان معرفی می‌کند.

این امر استرس شدیدی به بازیکنان قبل از بازی با ژاپن وارد کرده و با وجود تلاش کیروش، این استرس از بین نمی‌رود. در این بین حضور رنار در کنار مسئولان ایرانی در جایگاه ویژه هم در عدم تمرکز کیروش و بازیکنان بی‌تاثیر نیست.

تاسف و حسرت ما بیش‌تر از هر چیزی زمانی بیش‌تر می‌شود که بدانیم تمام بازیکنان ژاپن در بازی با ایران از تیم ملی ایران می‌ترسیدند و این ترس در ساق آنان مشهود بود.

اما این عدم تمرکز و اعتراض بیجای بازیکنان ایران، آن‌ها را به بازی برگرداند و باعث فرو ریختن دیواری مستحکم شد که حالا ترک بسته بود!……

کیروش با بغضی بزرگ و اشکی که به ندرت دیده می‌شود، ایران را ترک کرد و به کلمبیا پیوست. ایران با وجود تمام وعده و وعیدها با ویلموتس قرارداد بست، که نه دانش کیروش را داشت، نه پشتکار او را و نه تعصب و وفاداری‌اش به ایران را.

 

ویلموتس و مصائب او

 

ویلموتس نسبت به ایران و بازی‌های حساس این تیم هیچ حس مسئولیتی نداشت و مخصوصا با عدم دریافت حقوق و دیرکرد آن بی‌انگیزه‌تر هم شده بود. از طرفی تحریم‌های بانکی و مالی ایران هم بیش‌تر شده بود و فوتبال ایران را بسیار تحت تاثیر قرار داده بود.

دیگر کیروشی هم نبود که از این شرایط سیاسی حاکم بر فوتبال ایران گلایه کند و فریادش بر فیفا و afc موثر باشد. ویلموتس رفت و حالا از ما طلبکار هم هست و درخواست غرامت هم کرده است.

این نشان می‌دهد که این مربی به ایران آمده تا فقط پول بگیرد، نه اینکه از فوتبال و دانش فوتبال خود استفاده کرده و دانش خود را به دنیا نمایش دهد. ویلموتس می‌توانست با موفقیت در ایران اعتبار از دست رفته خود در فوتبال دنیا را باز گرداند، اما او فقط به پول فکر می‌کرد و حالا هم تمام توان خود را برای آن بکار بسته است.

رفتار ویلموتس با ایران ما را بیش‌تر از گذشته دلتنگ کارلوس کیروش کرده و یاد بازگشت او به تیم ملی همیشه در ذهنمان متصور است.

 

شرایط حاکم بر کشور و نیاز بازکشت کیروش

 

حال که ایران در شرایط سنگین تحریمی به سر می‌برد و ورزش کشور هم بشدت تحت تاثیر فشار سیاسی و اقتصادی غرب قرار گرفته، و فضای سیاسی اطراف ایران هم بواسطه سقوط هواپیمای اکراینی ملتهب است، نیاز بازگشت کارلوس کیروش به تیم ملی بیش‌تر از پیش احساس می‌شود.

چرا که اولا کیروش ایران را بشدت دوست دارد و به آن وفادار بوده و این وفاداری را هم ثابت کرده است. دوما هم شناخت کاملی از فوتبال ایران دارد و می‌تواند صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر که برای ایران از نظر سیاسی، ورزشی، اقتصادی و فوتبالی بسیار با اهمیت است، را تضمین کند.

از طرفی کیروش در بین مردم ایران بسیار محبوب است و بازگشت او به ایران می‌تواند برای فوتبال دوستان و جوانان ایرانی روحیه بخش باشد، مخصوصا الان که دیگر برانکو هم نیست و اثری از دو قطبی کیروش-برانکو نخواهد بود.

از نظر پرداخت دستمزد کیروش هم نمی‌توان نگرانی خاصی داشت، چرا که او بسیار باهوش و با سیاست است و می‌تواند از پول‌های بلوکه شده ایران بهره‌برداری کند و حتی بعدا به پولش برسد.

باید دید مسئولان فوتبال و ورزش کشور در مورد آینده تیم ملی ایران چه تصمیمی خواهند گرفت و آیا به بازگشت کارلوس کیروش به تیم ملی فکر کرده‌اند، آیا جذب او در حالی که با کلمبیا قرارداد دارد، شدنی است؟

بدون شک هر غیر ممکنی با اراده و تلاش ممکن خواهد بود، مخصوصا وقتی که طرف مقابل هم مشتاق باشد. باید دید چه مصلحتی برای فوتبال کشور مفید خواهد بود.

این را هم در نظر بگیرید که میلیاردها تومان و دلار و یورو در مقابل شادی و نشاط مردم و جامعه، کوچک خواهد بود و هیچ به حساب می‌آید.

به امید موفقیت ایران در همه زمینه‌ها مخصوصا فوتبال در روزهای پیش رو با اتخاذ بهترین تصمیم‌ها…

 

 

 

 

 

عکس‌های گرافیکی رافان‌نیوز