تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در گروه دوم مسابقات قرار گرفته است و طبق برنامه بازی های آن اولین دیدار خود را مقابل انگلیس برگزار می کند.

قرعه کشی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دیشب برگزار شد و تیم ملی حریفان خود را شناخت.

هر چند روی کاغذ و نسبت به دیگر گروه های آسیایی ها قرعه ایران مناسب تر به نظر می رسد، اما بدون شک نمی توان از قدرت انگلیس و آماده سازی آمریکا گذشت.

از طرف دیگر تیمی که از بین اسکاتلند، اوکراین و ولز به جام جهانی صعود می کند را نمی توان دست کم گرفت چرا که هر کدام از آن ها بازیکنانی در سطح اول فوتبال اروپا دارند و تجربه آن ها کم از ستاره های انگلیس و آمریکا نیست.

بنابراین اگر تیم ملی همچون بازی هایی که مقابل عراق، لبنان و کره جنوبی انجام داد، با همان سبک و سیاق و برنامه وارد میدان شود، بدون شک بازنده بزرگ میدان خواهد شد.

مخصوصا اینکه تاکنون هیچ بازی تدارکاتی برای تیم ملی ایران برنامه ریزی نشده و اگر همانند بازی های مقدماتی فرایند آماده سازی خود را دنبال کند، در بهترین حالت شانسی برای صعود نخواهد داشت.

از این رو مسئولان فدراسیون فوتبال و حتی ورزش کشور باید به دنبال تقویت فنی و آماده سازی تیم باشند.

هر چند که حتی امروز هم برای آغاز این کار دیر است و هر روز و ساعتی که از آن می گذرد، کار سخت تر و ناامیدی بیش تر می شود، باید به سرعت وارد عمل شوند.

کار سخت تیم ملی ایران در جام جهانی و لزوم آماده سازی هر چه بهتر

از بازی های تدارکاتی خوب و بر اساس همگروه های ایران گرفته تا برطرف کردن نقاط ضعف فنی همگی مواردی است که تیم ملی به شدت به آن نیاز دارد.

فراموش نکنیم که اسکوچیچ و برنامه های او در هر دو بازی رفت و برگشت مقابل کره جنوبی در مقابل تدابیر بنتو مغلوب شد و به راحتی قافیه را واگذار کرد.

شاید تغییر سرمربی خیلی دیر به نظر می رسد، اما حتی اگر این گزینه هم قابل اجرا نباشد، می توان از نفرات زبده ای از مربیان و آنالیزورهای شاغل در لیگ در کنار اسکوچیچ استفاده کرد.

مربیانی مثل یحیی گل محمدی و یا حتی گابریله پین مربی ایتالیایی کادر فنی استقلال از جمله گزینه های مناسب برای این امر هستند.

هر چند که بدون شک بهترین گزینه در شرایط فعلی برای هدایت تیم ملی کارلوس کی روش است.

چرا که کی روش در آستانه قطع همکاری با تیم ملی مصر است و حالا قیمت به مراتب کم تری نسبت به زمان جدایی از ایران دارد.

به هر حال باید منتظر تصمیمات مدیران فدراسیون فوتبال برای تیم ملی ایران ماند و دید بالاخره چه کاری برای بهترین حضور در جام جهانی انجام خواهند داد.

لازم به ذکر است که برنامه بازی های ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به شرح ذیل است:

انگلیس – ایران ؛ دوشنبه ۳۰ آبان در ورزشگاه ۵۰ هزار نفری خلیفه، ساعت ۱۶:۳۰

برنده پلی آف اروپا – ایران ؛ جمعه ۴ آذر در ورزشگاه ۴۰ هزار نفری احمد بن علی، ساعت ۱۳:۳۰

ایران – آمریکا ؛ سه شنبه ۸ آذر در ورزشگاه ۴۰ هزار‌ نفری الثمامه، ساعت ۲۲:۳۰

برنده پلی آف اروپا از بین پیروز رقابت تیم ولز با برنده بازی تیم های اسکاتلند و اوکراین انتخاب خواهد شد.

به امید اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال با هوشیاری، تیم ملی را با آمادگی هر چه بیش تر به جام جهانی بفرستند و شاهد موفقیت ایران در قطر باشیم.

یادمان باشد که به همان اندازه که صعود از گروه در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در دسترس است، شکست تلخ و ناکامی بزرگ در این مسابقات هم بسیار نزدیک است …