تیم ملی ایران بازی های مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قاره آسیا را با پیروزی ۱ بر ۰ مقابل سوریه و کسب سه امتیاز ارزشمند آغاز کرد.

دیشب تیم ملی ایران در حالی که دراگان اسکوچیچ و وحید هاشمیان دو نفر اول نیمکت خود را به دلیل ابتلا به کرونا در اختیار نداشت، در ورزشگاه آزادی میزبان سوریه بود.

کادرفنی در حالی ترکیب یازده بازیکن اصلی ایران در این مسابقه را انتخاب کرد که با توجه به دو کارته بودن سردار آزمون نمی‌توانست از او استفاده کند.

با این حال ترکیب ایران با حضور غیر منتظره جعفر سلمانی در دفاع راست، شگفتانه‌هایی دیگری هم داشت که از آن باید به حضور فیکس میلاد سرلک هم اشاره کرد.

هر چند سرلک به دلیل مصدومیت شدید دقیقه ۳۱ جای خود را به سعید عزت اللهی داد.

تیم ملی از همان ابتدا توپ و میدان را در اختیار گرفته بود، اما تا پایان نیمه اول نتوانست موقعیت خطرناکی روی دروازه ایجاد کند.

مهم‌ترین موقعیت ایران دقیقه دوم وقت‌های تلف شده نیمه اول به وجود آمد، جایی که روی همکاری علیرضا جهانبخش و مهدی طارمی، علی قلی زاده صاحب موقعیت شد و ضربه او را سنگربان سوریه مهار کرد.

نیمه دوم اما با تعویض‌های کادر فنی، تیم ملی ایران شرایط متفاوتی پیدا کرد و در حملات زهردارتر شد.

در اینجا بخوانید:

چرا که جعفر سلمانی جای خود را به صالح حردانی داد و میلاد محمدی نیز با حضور در دفاع چپ و تعویض شدن با سامان قدوس، وحید امیری را یک پست به فاز تهاجمی نزدیک‌تر کرد.

در نتیجه این تغییرات دقیقه ۵۵ پاس علی قلی زاده از سمت راست، در داخل محوطه جریمه سوریه به مهدی طارمی رسید و او نیز با یک چرخش و پاس عرضی جهانبخش را صاحب فرصتی طلایی کرد.

علیرضا جهانبخش نیز قدر این فرصت را دانست و ضربه او با برخورد به مدافع سوریه تغییر مسیر داد و وارد دروازه این تیم شد.

پس از این گل دفاع سوریه بازتر شد و ایران در ضد حملات چند باری می‌توانست دروازه این تیم را به شکل جدی تهدید کند، اما کم دقتی مهاجمان این فرصت‌ها را از بین برد.

در مقابل سوریه هم در بیست دقیقه پایانی بازی خطرناک ظاهر شد و سعی می‌کرد از بی‌نظمی خط دفاع ایران نهایت بهره را ببرد، اما در این راه ناکام ماند.

سرانجام تیم ملی ایران با حفظ تک گل برتری بخش علیرضا جهانبخش سوریه را در ورزشگاه آزادی با نتیجه ۱ بر ۰ شکست داد و سه امتیاز بسیار ارزشمند را در آغاز مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به دست آورد.

آن هم در شرایطی که بازی تیم ملی چندان چشم نواز و خوب نبود و به نظر می رسید، این سه امتیاز از دل خشک سالی موقعیت خوب بیرون آمده است.