آغاز مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ با شکست ایران مقابل لهستان با نتیجه ۳ بر ۱ همراه بود.

دو تیم والیبال ایران و لهستان در گروه B مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ در شیکاگو آمریکا به مصاف هم رفتند. کولاکوویچ در این دیدار از ترکیب اصلی خود بهره گرفت و سعید معروف، سید محمد موسوی، علی شفیعی، امیر غفور، میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی و محمدرضا حضرت‌پور را به میدان فرستاد.

 

ایران و لهستان در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها

 

دست اول

 

شروع دست اول با بازی بهتر ایران و برتری این تیم با نتیجه ۳ بر ۰ مقابل لهستان همراه بود. اما لهستان در ادامه با سرویس خوب توانست دو امتیاز گرفته و نتیجه را ۳ بر ۲ همچنان برای ایران برساند.

با دو اشتباه از مهاجمان ایران لهستان توانست بازی را در امتیاز ۷ به تساوی بکشاند. دو تیم با برتری ۸ به ۷ ایران به وقت استراحت فنی اول رفتند. پس از وقت استراحت عبادی‌پور با چند سرویس خوب زمینه‌ساز سه امتیاز دیگر برای ایران شد تا نتیجه ۱۱ به ۷ برای ایران پیش برود.

هنین سرمربی لهستان وقت استراحت درخواست کرد تا از پیشروی ایران در امتیازات جلوگیری کند. با عملکرد تیمی خوب ایران امتیاز بعدی را هم ایران گرفت تا نتیجه ۱۲ به ۷ برای ایران باشد.

بالاخره سرویس عبادی‌پور به تور برخورد کرد تا لهستان یک امتیاز بگیرد اما با امتیاز سرویس یک امتیاز دیگر هم گرفت تا نتیجه ۱۲ بر ۹ برای ایران شود. با سرویس‌های عالی غفور و امتیاز سرویس این بازیکن اختلاف امتیازات بسود ایران افزایش یافت تا ایران با نتیجه ۱۶ بر ۱۰ به وقت استراحت دوم برود.

 

ادامه برتری ایران

 

با ادامه سرویس‌های عالی غفور و گرفتن یک امتیاز سرویس دیگر توسط او نتیجه ۱۷ بر ۱۰ بسود ایران شد و لهستان وقت استراحت درخواست کرد. این وقت استراحت باعث از دست رفتن سرویس غفور شد تا نتیجه ۱۷ بر ۱۱ همچنان برای ایران باشد.

لهستان با امتیاز سرویس توانست اختلاف امتیازی با ایران را کاهش داده و نتیجه را به ۱۸ بر ۱۵ برای ایران برساند. با بیرون رفتن توپ امیر غفور اختلاف دوباره کم شد و نتیجه ۱۹ بر ۱۷ همچنان برای ایران بود.

بازیکنان ایران با عملکرد خوب در تمام خطوط مخصوصا سرویس توانستند دوباره اختلاف را برای ایران افزایش دهند (۱۸-۲۲ برای ایران). با امتیاز سرویس بازیکن لهستان باز هم این تیم در امتیازات به ایران نزدیک شد تا نتیجه ۲۳ بر ۲۱ برای ایران باشد.

در نهایت والیبال ایران با حفظ برتری توانست این دست را با نتیجه ۲۵ بر ۲۱ پیروز شود تا از شکست در مقابل لهستان در دست اول فرار کند.

 

لیگ ملت‌های والیبال 2019 - ایران و لهستان در مرحله نهایی

 

دست دوم

 

ایران همانند دست قبل شروع بهتری نسبت به لهستان داشت و با نتیجه ۳ بر ۱ پیش افتاد. اما با خطای تور مدافعان ایران در روی تور بازی در امتیاز ۳ برای دو تیم به تساوی رسید.

با سرویس‌های عالی بازیکن لهستان، یک امتیاز سرویس و پس از آن یک امتیاز دیگر برای لهستان ثبت شد تا نتیجه ۶ بر ۴ برای لهستان شود. وقت استراحت فنی اول با برتری ۸ بر ۵ لهستان فرا رسید. پس از وقت استراحت و ادامه سرویس‌های خوب لهستان این تیم موفق به دفاع در روی تور شد و ۹ بر ۵ همچنان پیش بود.

با تیزهوشی بازیکنان ایران و پوشش تمام زمین توسط آنان اختلاف امتیازات بسود ایران کاهش یافت تا نتیجه ۱۰ بر ۹ برای لهستان باشد و مربی این تیم وقت استراحت درخواست کند. با امتیاز سرویس میلاد عبادی‌پور ایران بازی را در امتیاز ۱۱ به تساوی کشاند.

 

افزایش اختلاف برای لهستان

 

این بار بازیکن لهستان امتیاز سرویس گرفت تا دوباره اختلاف این تیم با ایران افزایش یابد و نتیجه ۱۳ بر ۱۱ برای لهستان شود. لهستان با حفظ برتری و افزایش آن پس از یک رفت و برگشت توپ امتیاز ۱۶ را بدست آورد تا دو تیم با برتری ۱۶ بر ۱۳ لهستان به وقت استراحت دوم بروند.

با ناهماهنگی بازیکنان ایران در حمله لهستان یک امتیاز دیگر بدست آورد و کولاکوویچ در حالی که لهستان ۱۷ بر ۱۳ پیش بود، وقت استراحت گرفت. با برخورد توپ مهاجم لهستان به آنتن اختلاف امتیازات ایران و لهستان کاهش یافت و نتیجه ۱۹ بر ۱۷ بسود لهستان بود.

در ادامه بازی یک امتیاز سرویس از بازیکن لهستان و عملکرد عالی بازیکنان لهستان در کل زمین باعث شد تا دوباره اختلاف امتیازات بسود لهستان افزایش یابد و این تیم با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ دست دوم را بسود خود به پایان برساند.

با پیروزی در این ست مقابل ایران، امیدهای لهستان برای شکست والیبال ایران در این بازی و مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ حفظ شد.

 

مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال 2019 - ایران و لهستان

 

دست سوم

 

دو تیم دست سوم را پایاپای آغاز کردند و بازی در امتیاز ۲ مساوی بود. پس از یک رالی طولانی و زیبا لهستان امتیاز ۳ را کسب کرد اما با بیرون رفتن سرویس بازیکن این تیم دوباره بازی با نتیجه ۳ بر ۳ مساوی شد.

روند نزدیک دو تیم تا امتیاز ۷ نیز ادامه داشت و بازی در این امتیاز هم برای دو تیم مساوی پیش رفت. با برخورد سرویس لهستان به تور دو تیم با برتری ۸ به ۷ ایران به وقت استراحت فنی اول رفتند.

امیر غفور با یک سرویس عالی و در ادامه آن با آبشار زیبا نتیجه را ۱۰ بر ۸ برای ایران کرد. با تداوم سرویس‌های غفور و بیرون رفتن توپ مهاجم لهستان ایران امتیاز ۱۱ را هم گرفت تا مربی لهستان وقت استراحت درخواست کند.

دفاع روی تور لهستان از پوریا فیاضی و خطای حمل این بازیکن باعث شد تا لهستان دو امتیاز گرفته و نتیجه را برابر ۱۱ کند.

 

افزایش اختلاف لهستان

 

امتیاز سرویس باعث پیش افتادن لهستان شد تا ایران وقت استراحت بگیرد (۱۱-۱۲ برای لهستان). با ادامه سرویس‌های خوب بازیکن لهستان اختلاف امتیازی برای این تیم افزایش یافت و نتیجه ۱۵ بر ۱۲ بسود لهستان بود.

وقت استراحت فنی دوم نیز با برتری ۱۶ بر ۱۳ لهستان فرا رسید. پس از این وقت استراحت با بیرون رفتن توپ مهاجم لهستان اختلاف کاهش یافت و نتیجه ۱۶ بر ۱۵ برای لهستان پیش رفت.

با عملکرد عالی بازیکنان لهستان در تمام زمین دوباره اختلاف افزایش پیدا کرد و نتیجه ۱۸ بر ۱۵ بسود لهستان شد. پوشش کل زمین مخصوصا در عقب توسط بازیکنان لهستان باز هم اختلاف را برای این تیم افزایش داد تا نتیجه ۲۱ بر ۱۶ بسود لهستان افزایش داشته باشد.

در حالی که عملکرد بازیکنان ایران کمی بهتر شده بود اما بازی درخشان بازیکنان لهستان در تمام زمین اجازه کاهش اختلاف امتیازی را نداد (۱۹-۲۳ برای لهستان). در نهایت این ست با شکست والیبال ایران مقابل لهستان با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ به پایان رسید.

 

دست چهارم

 

شروع نزدیک دو تیم در آغاز دست چهارم با تساوی ۲ بر ۲ همراه بود اما دفاع روی تور و خطای معروف باعث شد تا لهستان ۵ بر ۲ پیش بیافتد. دفاع روی تور موسوی باعث شد تا اختلاف امتیازی کم شده و نتیجه ۶ بر ۵ برای لهستان باشد.

با برتری ۸ بر ۶ لهستان دو تیم به وقت استراحت اول رفتند. پس از یک رالی طولانی با دفاع عالی مجرد در روی تور نتیجه ۱۰ بر ۹ شد، در ادامه با با دفاع موسوی بازی ۱۰ بر ۱۰ مساوی شد.

توانایی بالای بازیکنان لهستان از یک طرف و از دست رفتن چند سرویس ایران باعث شد تا لهستان دوباره به برتری برسد (۱۳-۱۵ برای لهستان). وقت استراحت فنی دوم نیز با نتیجه ۱۶ بر ۱۴ بسود لهستان فرا رسید.

با امتیاز سرویس اختلاف باز هم افزایش یافت و نتیجه ۱۷ بر ۱۴ برای لهستان افزایش پیدا کرد. بالاخره ایران کمی بهتر شد و با آبشار معنوی‌نژاد به یک امتیازی لهستان رسید (۱۶-۱۷ برای لهستان).

سرویس خوب، اقتدار در حمله و دفاع باز هم نتیجه را ۲۱ بر ۱۸ بسود لهستان افزایش داد تا ایران وقت استراحت درخواست کند. در حالی که لهستان در امتیاز ۲۴ بود مجرد با تک دفاع خود ایران را به امتیاز ۲۲ رساند.

این ست نیز با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ بسود لهستان پایان یافت تا شکست والیبال ایران مقابل لهستان با نتیجه ۳ بر ۱ بدست آید. در پایان بازی بارتوش بدنورز بازیکن لهستان با کسب ۲۴ امتیاز عنوان امتیازآورترین بازیکن زمبن را به خود اختصاص داد.

امیر غفور نیز با کسب ۲۲ امتیاز بیش‌ترین امتیاز را برای ایران در اولین بازی مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ بدست آورد.

 

ایران و لهستان در مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال 2019

 

 

اخبار لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ را از اینجا پیگیری کنید.