علیرضا جهانبخش فاینورد و رقابت با تیم اسرائیلی، نه ؛ آری پاسخ ستاره لژیونر تیم ملی بازی نکردن مقابل تیمی بود که کشورش از هر ظلمی در قبال ملتی مظلوم ابا ندارد و این یعنی روح انسانیت، روح آزادگی و روح ظلم ستیزی و این چیزی است که کامل ترین دین و آئین خدا بر روی زمین یعنی اسلام بر آن تاکید دارد.

علیرضا جهانبخش کاپیتان با اخلاق تیم ملی ایران این روزها شرایط خوبی در تیم جدید خود فاینورد پیدا کرده و در فرم ایده آلی قرار دارد.

حتی یک بازی نبوده که جهانبخش برای فاینورد از ابتدا در زمین باشد و نقش پررنگی در گلزنی تیمش ایفا نکند.

به همین دلیل است که اغراق نیست اگر ستاره ایرانی را بهترین خرید تابستانی فاینورد بنامیم.

جهانبخشی که در برایتون فرصتی برای بروز استعداد خود نداشت، اما حالا دوباره در هلند به خوبی نمایش دلپذیر خود را به هواداران فاینورد هدیه می دهد.

اما تیم فوتبال فاینورد در هفته جاری باید در چارچوب مرحله گروهی لیگ کنفرانس اروپا مقابل یک تیم اسرائیلی قرار بگیرد که همین موضوع باعث شد تا علیرضا جهانبخش در مقابل باشگاه خود بایستد و قاطعانه از حضور در این مسابقه انصراف بدهد.

چیزی که در نهایت با عقب نشینی باشگاه هلندی مواجه شد و این باشگاه اعلام کرد که در دو دیدار رفت و برگشت مقابل تیم اسرائیلی ستاره ایرانی خود را به همراه ندارد.

در اینجا بخوانید:

این موضوع نشان می دهد که باشگاه های اروپایی نیز به عقاید و تفکرات به حق و منطقی بازیکنان خود احترام می گذارند و محدودیتی برای آن قائل نیستند.

در واقع علیرضا جهانبخش فارغ از مسائل سیاسی و حتی دینی و مذهبی به عنوان یک انسان آزادی خواه، ظلم به یک ملت مظلوم را بر نمی تابد و به اندازه توان خود در مقابل آن می ایستد.

این چیزی است که در دین و آئین اسلام به عنوان ختم و کامل کننده سایر ادیان به آن اشاره و تاکید شده و باید سرلوحه هر مسلمان پاک سرشتی باشد.

باید این را هم در نظر گرفت که قطعا این رفتار جهانبخش چندان به فشارهای سیاسی داخل ایران و ترس از محرومیت مرتبط نیست، چرا که پیش از این مسعود شجاعی و احسان حاج صفی دو کاپیتان وقت تیم ملی در ترکیب تیم یونانی در زمین تیم اسرائیلی به میدان رفتند و با جریمه و یا محرومیتی از طرف دولت، وزارت ورزش و یا فدراسیون فوتبال مواجه نشدند.

در واقع بی انصافی در حق جهانبخش و افرادی نظیر او است، اگر اینگونه وانمود کنیم که آن ها به دلیل فشارهای داخل ایران چنین تصمیماتی می گیرند.

در اینجا بخوانید و ببینید:

  • محمد صلاح ستاره مسلمان لیورپول و خانواده در جشن کریسمس + عکس

این در حالی است که با توجه به زندگی در اروپا، مهد دوستی با اسرائیل، در صورت انجام چنین کاری اتفاقا احتمال تحت فشار قرار گرفتن در اروپا بیش تر از ایران خواهد بود.

البته این قسم از داشتن روح بزرگ ظلم ستیزی تنها مختص به ایرانی ها نیست و باید از جسارت و شجاعت محمد صلاح ستاره مصری لیورپول هم تمجید کرد.

چرا که صلاح زمانی که لیورپول در پنجره نقل و انتقالات زمستان ۲۰۱۸ قصد داست دابور مهاجم صهیونیست ردبول سالزبورگ اتریش را جذب کند، مدیران باشگاه انگلیسی (کشوری که پیشنهاد و برنامه ریز اصلی تشکیل اسرائیل در خاک فلسطین بود) را تهدید کرد که در صورت پیوستن او، آنفیلد را ترک خواهد کرد.

آری امثال علیرضا جهانبخش و محمد صلاح که به خوبی روح انسانیت و اسلام را درک کرده و قدرت و شجاعت ایستادن مقابل ظلم و ظالم را دارند، بدون شک هر چه تعدادشان بیش تر باشد، بر زیبایی و جذابیت ورزش و فوتبال که آن هم روح دوستی، محبت و پاکی را باید داشته باشد، می افزایند.

البته به علیرضا جهانبخش و محمد صلاح باید اشکان دژاگه را نیز اضافه کرد که زمانی که در تیم ملی امید آلمان بود و در ۱۲ اکتبر ۲۰۰۷ باید با این تیم مقابل اسرائیل بازی می‌کرد، انصراف خود را به گوش سرمربی تیمش رساند و از بازی مقابل اسرائیل سر باز زد.