عکس گرافیکی اجتماعی و ورزشی پست حاضر هدفش این است که بگوید دعوا ذات جذاب فوتبال است اما اگر از کنترل خارج شده و یا با سوء استفاده از آن امنیت، آرامش و آبروی افراد به خطر بیافتد، تبدیل به ذات ناپاک فوتبال خواهد شد و باید از آن دوری کرد.

فوتبال مهیج ترین و جذاب ترین ورزش حال حاضر جهان است که با هواداران بی شمارش این موضوع را ثابت کرده است.

اما به واقع چه چیزی دلیل اصلی این جذابیت و هیجان است و چرا فوتبال تا این حد توانسته در قلب مردم جهان نفوذ کند.

اول اینکه فوتبال ورزشی غیر قابل پیش بینی است که هر دو طرف رو به روی هم در مسابقه این شانس و حق را برای خود قائل هستند که در آن با تلاش بیش تر پیروز شوند.

در واقع اصلی ترین دلیل محبوبیت فوتبال این است که متعلق به هیچ طبقه یا رده جامعه از ثروتمند تا فقیر و از مدیر و مسئول تا شهروند ساده نیست.

همه در هر جایگاه و رتبه ای می توانند با فراهم کردن یک توپ آن را انجام دهند و از انجام آن لذت ببرند.

در سطح حرفه ای و در مسابقات در رده کشوری و جهانی باز هم همین اصل صادق است، با این تفاوت که این امکانات و قدرت مالی دسترسی به امکانات پیشرفته تر است که می تواند تا حدی تیم پیروز را مشخص کند.

البته باز هم یک ملاک قطعی نیست، چرا که همواره در طول سالیان سالی که فوتبال در جریان بوده، تیم های از نظر مالی ضعیف، بسیار بوده اند که توانسته اند با تلاش و پشتکار بیش‌تر تیم های تا دندان مصلح را از پیش رو بردارند.

آری دقیقا همین رمز اصلی محبوبیت فوتبال است، چرا که به قدرت مالی و جایگاه اجتماعی تیم ها نگاه نمی کند، بلکه تلاش و پشتکار درون زمین است که نتیجه آن را مشخص خواهد کرد.

دوم اینکه در فوتبال تنش و درگیری فیزیکی و حتی لفظی بین طرفین حاضر در مسابقه به واسطه مطالبه برای پیروز شدن، هیجان و جذابیت و شور حاکم بر این ورزش را افزایش داده است.

همین موضوع باعث شده تا هواداران و تماشاگران فوتبال در طول دو ساعتی که آن را تماشا می کنند، فارغ از همه مشکلات و ناراحتی های روزمره خود غرق در هیجان آن شده و برای ساعتی مشکلاتشان را فراموش کرده و از دیدن این رقابت سراسر هیجانی و حیثیتی با تمام وجود لذت ببرند.

آری دعوا، تنش، درگیری و کل کل کردن در ذات فوتبال نهادینه شده و نتنها عیبی برای آن نیست، بلکه روح جنگجویی و مبارزه طلبی برای پیروز شدن را پرورش می دهد و تعصب نسبت به پیراهن تیمی که در آن قرار دارد را به رخ همگان می کشاند.

اما آیا دعوا در فوتبال می تواند به ذات ناپاک آن تبدیل شده و فوتبال را از اهداف واقعی آن دور کند؟

پاسخ به این سوال قطعا مثبت است، چرا که اگر از این دعواها استفاده ابزاری شده و به نوعی از آب گل آلود ماهی گرفته شود، قطعا این همان ناپاکی است.

مخصوصا اگر اختلافات و دعواها درون خانوادگی و مربوط به یک تیم باشد که طرفین حاضر در دعوا راضی به افشای اختلاف خود با هم نباشند و به واسطه این افشا امنیت و آرامش زندگی شخصی خود را از دست بدهند.

این همان چیزی است که باید گفت به واسطه آن، دعوا آن ذات جذاب فوتبال، از زمین مسابقه خارج شده و به خانه های طرفین دعوا رفته و تنش را به داخل خانه های آن ها کشانده است.

در واقع افشای اختلاف درونی خارج از زمین مسابقه چیزی شبیه به همان مسئله غیبت پشت سر یک مومن مسلمان است که در دین اسلام به شدت نهی شده و حرام خوانده شده است و اگر از نظر انسانی هم آن را بررسی کنیم خلاف همه معیارهای پاک انسانی است و حتی در همه نقاط دنیا می تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

پس بدانیم که حقوق انسان ها در همه موارد از همه مسائل مادی مهم تر است و فوتبال با این همه زمینه برای جذابیت و سرگرمی هیجان انگیز و پاک، بدون شک ابزارهای لازم برای لذت بردن را در اختیار ما قرار داده و بدون شک ما نیازی برای سوء استفاده از ناپاکی ها نداریم.

به امید آنکه روزی فرا برسد که همه ما بدانیم در دنیا موارد زیادی برای لذت بردن و جذابیت پاک وجود دارد و ما با استفاده از آن ها تا ساعت ها می توانیم خود و دیگران را سرگرم کرده و از ساعات خوشی که ساخته ایم، لذت ببریم و چه لذتی بالاتر از این لذت …

آری این همان چیزی بود که عکس گرافیکی اجتماعی و ورزشی پست حاضر می خواست بگوید و ای کاش که توانسته باشد به درستی بگوید.