امروز صبح علی کفاشیان در بازگشت به محل کارش در فدراسیون فوتبال ایران حرف و حدث فراوانی پیرامون مدیریت فوتبال کشور ایجاد کرد.

سال ۱۳۸۶ بود که در سمت معاون ورزشی سازمان تربیت بدنی و برای فراهم شدن شرایط رای آوردن گزینه‌ای دیگر برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کرد و از قضا حکم بر ریاست خودش صادر شد.

از آن پس علی کفاشیان به آرامی بر فضای فوتبال کشور آشنا شد و توانست در عرصه داخلی و بین‌المللی جایگاه ویژه‌ای در فوتبال ایران بدست آورد. آوردن برخی چره‌های فوتبال به ثمت خود و اجرای برخی طرح‌های که در زمان خود با انتقادهای فراوانی رو به رو شد، همگی از فعالیت‌های کفاشیان بود.

قانون منع بکارگیری دروازه‌بان خارجی در لیگ برتر ایران هر چند که باعث افزایش قیمت نا متعارف دروازه‌بان‌های ایرانی شد، اما در نهایت رشد و پرورش چندین و چند دروازه‌بان جوان و با استعداد را در پی داشت.

از دل این طرح دروازه‌بان‌های بزرگی چون مهدی رحمتی، علیرضا حقیقی، علیرضا بیرانوند و رشید مظاهری بیرون آمدند و سال‌ها دروازه تیم ملی را بیمه کردند.

هر چند قانون سقف قرارداد هم در زمان کفاشیان و با حمایت او توسط عزیز الله محمدی اجرا شد، اما بدست آوردن کرسی‌های در خور توجه در کنفدراسیون فوتبال آسیا و حتی فیفا نیز در این دوره بود که دوباره اوج گرفت.

اما بزرگ‌ترین کار کفاشیان آوردن مربی بزرگی چون کارلوس کیروش بود و باعث شد با یک انتخاب درست تیم ملی ایران در ۸ سال در صدر فوتبال آسیا قرار بگیرد و موجبات افتخار ایرانی‌ها در سراسر دنیا را فراهم کند.

همه این‌ها به کنار سیاست و زیرکی کفاشیان در برخورد با رئیسان و وزیران تربیت بدنی کشور در نوع خود جالب توجه است و باید آن را بصورت مبسوط موشکافی کرد و در این بحث نمی‌گنجد.

 

در اینجا بخوانید:

 

با این حال پس از ۸ سال حضور در راس فدراسیون فوتبال در سال ۱۳۹۴ بود که بدلیل فشارهای زیاد بیرونی مجبور به ترک ساختمان سئول شد و جای خود را به مهدی تاج داد و خود بر صندلی نایب رئیسی اول نشست.

اما قانون بازنشستگی برای این پست هم حضور او را بر نتافت و در نهایت بگفته خودش بدون استعفای کتبی و فقط با یک استعفای اجباری شفاهی با فدراسیون وداع کرد.

از طرف دیگر کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در حکمی عجیب کفاشیان را محکوم به دوری پنج ساله از هر گونه فعالیت فوتبالی کرد و این موضوع برای مدتی مرد همیشه خندان را از عرصه ورزش دور کرد.

بیماری تاج و جدایی او از فدراسیون دوباره نام علی کفاشیان را پیرامون راس مدیریت فوتبال کشور بر سر زبان‌ها انداخت و حالا پس از یک سال رسما بازگشت کفاشیان به ساختمان سئول و محل کارش اتفاق افتاده است.

هر چند عده‌ای هم از داخل فدراسیون فوتبال و هم از بیرون فدراسیون علیه کفاشیان جبهه گرفته‌اند، اما به نظر می‌رسد مرد همیشه با سیاست و زیرک غیر فوتبالی فوتبال ایران به آن اعتنایی نخواهد داشت و دوباره بزودی ولو برای مدتی موقت سکان مدیریت محبوب‌ترین ورزش کشور را بدست خواهد گرفت.

طبق شنیده‌های اطراف فدراسیون فوتبال علی کفاشیان قرار است، تا تغییر اساسنامه و برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را بعنوان نایب رئیس اول بصورت قانونی بر عهده بگیرد.

باید دید نهادهای نظارتی و وزارت ورزش چه واکنشی به این اتفاق خواهند داشت و سرانجام حضور دوباره کفاشیان در راس فوتبال کشور چه خواهد بود؟…

 

 

 

 

اخبار نقل و انتقالات فوتبال