با پایان ثبت نام از کاندیدهای ریاست فدراسیون فوتبال و نامزدی ۹ نفر از طیف‌های مختلف، انتخابات این فدراسیون تبدیل به یک کلاف سردرگم شده است و مشخص نیست چه کسی صندلی جانشینی مهدی تاج را در فوتبال ایران تصاحب می‌کند. 

بیماری قلبی مهدی تاج و دومین حمله قلبی او باعث شد تا این مدیر فوتبالی پس از نزدیک به چهار سال فدراسیون را به نایب رئیس خود تحویل داده و استعفا دهد.

با تلاش وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک و پس از تایید فیفا قرار بر برگزاری زودهنگام انتخابات فدراسیون فوتبال شد. و بصورت رسمی ۲۵ اسفند زمان معرفی رئیس جدید مهم‌ترین و پر طرفدارترین فدراسیون ورزشی کشور تعیین گردید تا جانشینی مهدی تاج را بر عهده بگیرد.

از این رو با پایان مهلت ثبت نام و در ساعات پایانی نفرات سرشناسی وارد کارزار شدند و وسعت تخصص و خط فکری عجیبی را در انتخابات ۲۵ اسفند ایجاد کردند.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که از بین ۹ کاندیدی که ثبت نام کرده‌اند، بین ۴ تا ۶ نفر تایید صلاحیت خواهد شود و احتمالا یکی دو نفر هم در روز انتخابات بسود نفر مد نظر کنار خواهد رفت.

 

نامزدهای پست ریاست فدراسیون فوتبال

 

رضا جلالی معاون فرهنگی دوران ریاست محمد دادکان و معاون فعلی امور ایثارگران شهرداری تهران با شعار ادامه روش مدیریتی دادکان اولین فردی بود که در انتخابات ثبت نام کرد.

در روز آخر مهلت تعیین شده، مهدی محمد نبی دبیرکل فدراسیون فوتبال در زمان کفاشیان و عضور فعلی هیئت مدیره پرسپولیس، هدایت الله ممبینی رئیس فعلی کمیته داوران فدراسیون، حبیب کاشانی که سابقه مدیریت پرسپولیس و تیم ملی امید را در کارنامه دارد و چند سالی عضو شورای شهر تهران بوده و محمد حسین قریب مدیرعامل سابق استقلال که سال‌هاست از فوتبال دور است، ثبت نام کردند.

اما در بین کسانی که در فدراسیون فوتبال ثبت نام کردند، افراد شاخصی هم دیده می‌شود. محمدرضا کلایی اقتصادانی است که لقب جوان‌ترین شهردار کلان‌شهرها را به خود اختصاص داده، از شهرداری مشهد برای ریاست فدراسیون ثبت نام کرد.

همچنین عباس صوفی شهردار همدان و  رئیس سابق هیئت فوتبال این شهر، دیگر فرد شاخص حاضر در انتخابات فدراسیون فوتبال است.

امیر مسعود هراتیان نیز که سابقه مدیریتی در صنعت فولاد کشور را دارد و مدیرعاملی فولاد هرمزگان را برای مدتی بر عهده داشته، جزء افرادی است که در روز آخر ثبت نام کردند. هراتیان همچنین ریاست هیئت فوتبال اصفهان را نیز در کارنامه دارد.

حیدر بهاروند کسی که سال‌هاست عضویت در هیئت رئیسه فدراسیون را تجربه می‌کند و پس از استعفای تاج برای اولین بار سکان اجرایی این فدراسیون را بر عهده گرفت، آخرین فرد ثبت نام کننده بود.

 

کلاف سردرگم انتخابات

 

بهاروند که بارها عنوان کرده بود برای ریاست ثبت نام نمی‌کند، اما در هیئت رئیسه باقی خواهد ماند، آخرین فردی بود که با دریافت مجوز لازم و با وجود بازنشسته بودن ثبت نام کرد.

با ورود بهاروند و این طیف وسیع از نامزدی ریاست فدراسیون فوتبال، انتخابات این فدراسیون مهم و پرطرفدار و پروسه انتخاب جانشینی مهدی تاج و مدیریت جامعه بزرگ فوتبال کشور را تبدیل به یک کلاف سردرگم کرده است.

البته بطور حتم از بین این ۹ نفر طبق اساسنامه فقط شش نفر صلاحیت ورود به انتخابات را کسب می‌کنند. احتمالا افرادی نظیر ممبینی، رضا جلالی و هراتیان نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

از طرفی با توجه به شواهد و قرائن مهدی محمد نبی هم بسود کاندیدای مد نظر کنار خواهد رفت و از بین صوفی و کلایی هر کدام که نتوانند رای اکثریت را داشته باشند، در روز آخر کنار خواهند کشید.

اگر بهاروند نیز از انتخابات کنار برود، باید رقابت اصلی را بین کاشانی و قریب دانست و با حضور بهاروند کار برای دو گزینه جدی و مدیران سابق استقلال و پرسپولیس سخت خواهد شد.

گمانه‌زنی‌ها از قریب بعنوان گزینه وزارت یاد می‌کند و مشخص نیست که کاشانی هم جزء نفرات مد نظر وزارت بوده و یا از طرف اهالی فوتبال ماموریت حضور در انتخابات را یافته است.

باید دید در روز ۲۵ اسفند با پایان انتخابات فدراسیون فوتبال چه کسی از این کلاف سردرگم بیرون آمده و بر صندلی جانشینی مهدی تاج و ریاست جامعه بزرگ فوتبالی کشور تکیه خواهد زد.

رافان‌نیوز

 

 

 

عکس‌های گرافیکی رافان‌نیوز