فوتبال ایران باز هم در یک پرونده حقوقی و این بار ویلموتس بازنده شد تا این تیم ملی ایران باشد که از جدایی کارلوس کیروش بزرگ ترین ضرر را متحمل می‌شود.

به هر دلیل و با هر بهانه‌ای که بود کارلوس کیروش را از دست دادیم و این ما بودیم که سرمربی کهنه‌کار با دانش و با سابقه تیم ملی ایران را کنار گذاشتیم.

با هیاهوی فراوان دنبال جانشین کیروش بودیم و خود را با نام‌های بزرگ کیفور می‌کردیم. در این خوشی توهم وار وقت را می‌گذراندیم که ما ماندیم و فقط یک گزینه آن هم مارک ویلموتس. بجز او هیچ مربی اسم و رسم داری با بودجه ما حاضر به کار در ایران نبود و سرمربی بلژیکی هم فقط با دستمدی چند برابری حاضر شد به ایران بیاید.

با سرمربی بلژیکی که در هر کجا بوده جز شکست عایدی نداشته است، قراردادی بیش‌تر از ۲ میلیون یورو بستیم و حتی به خود بالیدیم که با دستکاری در قرارداد، هم می‌توانیم تحریم‌ها را بهانه تاخیر در پرداخت کنیم و هم در صورت فسخ فقط ۳ ماه دستمزد او را خواهیم داد.

ویلموتس بدون هیچ تعصبی و بدون هیچ تلاشی برای ایران و فقط با کم‌تر از یک ماه حضور فیزیکی در ایران قرارداد خود را فسخ کرد تا تنها سودش برای تیم ملی ایران دو پیروزی مقابل تیم‌های سطح سوم آسیا یعنی کامبوج و هنگ کنگ باشد.

در اینجا ببینید:

اما ما با دو شکست در مقابل رقیبان اصلی خود یعنی عراق و بحرین باید در هفته‌های آخر با اما و اگر منتظر معجزه برای صعود به جام جهانی باشیم. ویلموتس رفت و بلافاصله از ما به فیفا شکایت کرد، اینجا بود که با افتخار از قرارداد سخن گفتیم و سرمربی بلژیکی را بازنده این دعوا نامیدیم.

غافل از اینکه مطابق انتظار همیشگی ما شکست خوردیم و فیفا رای به محکومیت فوتبال ایران به پرداخت کل دستمزد ویلموتس در قرارداد سه ساله داد. یعنی فوتبال ایران در پرونده ویلموتس باید ۶ میلیون و ۱۳۷ هزار یورو بابت کل قرارداد سرمربی ناکارآمد بلژیکی پرداخت کند که به آن بهره ۵ درصدی از زمان جدایی او نیز اضافه خواهد شد.

آری فوتبال ایران بازنده بزرگ جدایی کیروش شد و حالا علاوه بر از دست دادن اعتبار هشت ساله که با زحمات فراوان همه بازیکنان سابق و فعلی بدست آمده بود، باید به نرخ فعلی یورو ۱۶۶ میلیارد تومان هم به ویلموتس پرداخت کند.

رقمی که بدون شک تا زمان پرداخت بسیار بیش‌تر از این‌ها خواهد بود. وکلای ایرانی پرونده شکایت سرمربی سابق تیم ملی در بیانیه‌ای حکم فیفا را نا عادلانه خواندند و از شکایت ایران به دادگاه حکمیت ورزش خبر دادند.

شکایتی که بسیار بعید است جز خسارت بیش‌تر سودی برای ایران داشته باشد. به امید تصمیمات درست‌تر در آینده و درس گرفتن از اتفاقات گذشته و حال، امیدی که بر جوانان عیب نیست!

 

 

عکس‌های گرافیکی ورزشی