لیگ برتر ایران در هفته ۳۰ با توقف و ناکامی سپاهان، سهمیه آسیایی فولاد خوزستان مقابل تراکتور، پیروزی پرسپولیس و نایب قهرمانی استقلال تهران به پایان رسید.

هفته سی لیگ برتر بصورت همزمان از ساعت ۲۰:۴۵ دیروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ آغاز شد و رقابت سختی بین تیم‌های در خطر سقوط و همچنین تیم‌هایی که شانس سهمیه آسیایی داشتند برقرار بود.

ذوب آهن که روی خط مرزی سقوط و بقا در لیگ قرار داشت، میزبان گل گهر سیرجان آماده این روزها بود و با نتیجه ۲ بر ۳ مقابل این تیم در اصفهان شکست خورد تا هر دو تیم در از خطر سقوط فرار کنند.

نفت مسجد سلیمان نیز با پیروزی ۱ بر ۰ مقابل پارس جنوبی زمینه سقوط این تیم استان بوشهر را فراهم کرد. سپاهان هم در شهر قدس مقابل پیکان با تساوی ۱-۱ متوقف شد تا در این فصل حتی از سهمیه آسیایی هم باز بماند.

شهر خودرو و نساجی بدون گل مساوی شدند و ماشین سازی تبریز ۱ بر ۰ صنعت نفت آبادان را شکست داد و این تیم نیز در هفته پایانی از سقوط به دسته دوم فرار کرد.

در اینجا بخوانید:

اما پرسپولیس که از قبل قهرمان شده بود در آخرین بازی خود از لیگ برتر با توپ پر وارد شد و سایپا را در ورزشگاه آزادی با سه گل وحید امیری دقیقه ۴، اوساگونا دقیقه ۴۵ و علی علیپور دقیقه ۹۰ شکست داد، تا فصل را بایک نمایش خوب به پایان برساند.

همچنین استقلال که ممکن بود با شکست مقابل شاهین حتی سهمیه آسیا را از دست بدهد، در حالی که با گل دقیقه ۲۴ میلاد صارمی عقب افتاده بود با دو گل از دیاباته و دو گل از وریا غفوری و مهدی قائدی ۴ بر ۱ به پیروزی رسید و نایب قهرمانی خود را در نوزدهمین دوره لیگ برتر جشن گرفت.

مهمترین بازی هفته ۳۰ لیگ برتر ایران را دو تیم فولاد خوزستان و تراکتور در ورزشگاه شهدای فولاد اهواز برگزار کردند که طی آن فولاد با هدایت جواد نکونام و با تک گل دقیقه ۷ عارف آغاسی حریف قدرتمند را شکست داد و با قرارگرفتن در رده سوم جدول رده بندی به پلی آف لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد.

تراکتور نیز چهارم شد و منتظر برگزاری جام حذفی و نتایج آن برای گرفتن سهمیه آسیایی خواهد بود. البته این تیم در صورتی که نفت مسجد سلیمان را در نیمه نهایی شکست دهد سهمیه خود را قطعی می‌کند.

در پایان فصل نیز پرسپولیس، استقلال، فولاد خوزستان، تراکتور و سپاهان بترتیب اول تا پنجم شدند و دو تیم پارس جنوبی جم و شاهین شهرداری بوشهر با قرار گرفته در رده‌های چهاردهم و پانزدهم به لیگ دسته اول سقوط کردند.

همچنین شیخ دیاباته نیز با ۱۵ گل زده بالاتر از شهریار مغانلو ۱۳ گله و علی علیپور ۱۲ گله، آقای گل لیگ برتر نوزدهم شد.

 

لیگ برتر ایران و جدول رده بندی تا هفته 30

 

 

 

 

 

نوستالژی فوتبالی در اینجا