مورینیو در سری آ خبری غیر منتظره بود که دیروز باشگاه آ اس رم رسما اعلام کرد و مدعی شد با آقای خاص قراردادی سه ساله را امضا کرده است.

ژوزه مورینیو زمانی که در سال ۱۹۹۲ به عنوان مترجم در کنار بابی رابسون سرمربی وقت اسپورتینگ لیسبون قرار گرفت، کسی فکرش را نمی کرد که او روزی یکی از سرمربیان بزرگ فوتبال اروپا و جهان شود.

اما مورینیو پله پله و به سرعت پیشرفت کرد و حتی با بابی رابسون به بارسلونا رفت و دستیار فنی او شد.

مورینیو در پیشرفت سیری ناپذیر بود و سرانجام سال ۲۰۰۲ پس از دو دوره کوتاه سرمربیگری در بنفیکا و لیریا هدایت پورتو را برعهده گرفت، اما هنوز به عنوان یک سرمربی مطرح در فوتبال جهان شناخته نمی شد.

زمانی که پورتو با دستیار پیشین بابی رابسون در سال ۲۰۰۴ قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد، فوتبال اروپا تولد یک سرمربی بزرگ را جشن گرفت و با سبک جدیدی از روش بازی فوتبال آشنا شد. تمرکز در دفاع و ضد حملات سریع و ویران کننده.

در اینجا بخوانید:

همین شد که رومن آبراموویچ مالک چلسی او را سرمربی آبی های لندن کرد و مورینیو خیلی زود با تیم چلسی به قهرمانی لیگ برتر انگلیس رسید تا مشخص شود، قهرمانی مربی جوان پورتو که حالا آقای خاص فوتبال شده است در لیگ قهرمانان اتفاقی نبوده است.

هر چند در سال های اخیر نتایج تیم های مورینیو همچون گذشته نبوده و به نظر می رسد دوران باشکوه آقای خاص به پایان رسیده است، اما هنوز هم هواداران فوتبال مصاحبه ها و نشست های مطبوعاتی جذاب مورینیو را دنبال می کنند و او را یک آقای خاص واقعی می دانند.

به هر حال مورینیو با تاتنهام هم موفق نبود و پس از نتایج ضعیف و حذف ناباورانه در لیگ اروپا مورد غضب مدیران هاتسپر قرار گرفت و کار خود را از دست داد.

در حالی که هنوز چند هفته از جدایی مورینیو از تاتنهام نگذشته بود که باشگاه آ اس رم ایتالیا دیروز خبری غیر منتظره را اعلام کرد و آن سرمربیگری ژوزه مورینیو در این تیم بود.

با اعلام رسمی باشگاه رم مورینیو با قراردادی سه ساله سرمربی این تیم شده و پس از جدایی از اینتر یک بار دیگر از آغاز فصل آینده به سری آ بازخواهد گشت تا شور و هیجان خود را به این لیگ معتبر اروپایی اضافه کند.

مورینیو سال ۲۰۱۰ با کسب سه گانه سری آ، کوپا ایتالیا و لیگ قهرمانان اروپا اینتر و فوتبال ایتالیا را ترک کرد و حالا پس از ۱۱ سال دوباره به این لیگ باز می گردد، اما این بار به عنوان سرمربی یک تیم متوسطی به نام آ اس رم.

 

 

 

کوئیزهای رافان نیوز در اینجا