تیم ملی والیبال جوانان ایران با پیروزی ۳ بر ۲ مقابل ایتالیا در فینال قهرمانی جهان برای اولین بار در تاریخ به مقام اولی دست یافت و جام قهرمانی را به خود اختصاص داد.

دو تیم والیبال ایران و ایتالیا در حالی در فینال رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان به مصاف هم رفتند که دو تیم یک بار دیگر نیز در دور دوم مسابقات با هم رو به رو شده بودند.

در مرحله دوم ایتالیا با نتیجه ۳ بر ۱ ایران را شکست داد تا بعنوان تیم صدرنشین به نیمه‌نهایی رفته و با روسیه برخورد کند. ایتالیا در نیمه‌نهایی روسیه را با نتیجه ۳ بر ۱ شکست داده‌ بود.

 

دست اول

 

با شروع بازی این تیم ایتالیا بود که با دریافت و سرویس بهتر نسبت به جوانان ایران برتری قابل توجه ۶ بر ۲ را رقم زد. ایتالیا با حفظ برتری خود با نتیجه ۸ به ۵ به وقت استراحت اول رفت.

در ادامه بازی امیر حسین اسفندیار با زدن سرویس‌های عالی کار را بر دیافت‌کننده‌های ایتالیا سخت کرد و ایران به یک امتیازی این تیم رسید (۱۲ به ۱۱ برای ایتالیا).

این اختلاف دو تیم حفظ شد تا با نتیجه ۱۶ به ۱۵ به وقت استراحت فنی دوم بروند. پس از این وقت استراحت ایتالیا دوباره از ایران پیش افتاد و با درخشش دنیل بازیکن خود نتیجه را ۲۰ به ۱۶ کرد.

سرویس‌های عالی بازیکنان ایتالیا کار را بر جوانان ایران سخت کرد تا ایتالیا دست اول را با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ پیروز شود و والیبال جوانان ایران را از اولی جهان دور کند.

 

دست دوم

 

دست دوم با بازی بهتر ایران در سرویس همراه بود و این تیم از همان ابتدا با سرویس‌های خوب و دفاع روی تور، برتری محسوسی بر ایتالیا پیدا کرد (۶ بر ۱ برای ایران).

در ادامه بازی و پس از یک رالی طولانی و جذاب این توخته بود که امتیاز ۸ را برای ایران بدست آورد تا دو تیم با نتیجه ۸ بر ۲ بسود ایران به وقت استراحت اول بروند.

در حالی که ایتالیا توانسته بود در امتیاز ۱۱ به ۸ برای ایران به سه امتیازی این تیم برسد اما با سرویس‌های خوب فیض امام دوست و درخشش اسفندیار در خط حمله جوانان ایران دوباره اختلاف را افزایش دادند و نتیجه ۱۴ به ۹ بسود ایران افزایش یافت.

پس از آن پوریا یلی دو امتیاز پایاپی کسب کرد تا دو تیم با نتیجه ۱۶ به ۱۰ و برتری قاطع جوانان ایران به وقت استراحت دوم بروند. پس از وقت استراحت نیز با خطای بازیکن ایتالیا و همچنین امتیازآوری اسفندیار ایران دو امتیاز دیگر هم کسب کرد تا نتیجه ۱۸ به ۱۰ برای ایران باشد.

جوانان والیبال ایران توانستند با عملکرد خوب در تمام خطوط زمین برتری خود را حفظ کرده و این دست را با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ به سود خود به پایان برسانند و امید خود را برای اولی جهان در جوانان حفظ کنند.

 

دست سوم

 

در حالی که دو تیم جوانان ایران و ایتالیا دست سوم را پایاپای آغاز کردند اما در ادامه ایتالیا کمی بهتر عمل کرد و دو تیم با برتری ۸ به ۶ این تیم به وقت استراحت اول رفتند.

پس از این وقت استراحت اختلاف امتیازات بسود ایتالیا افزایش یافت و این تیم با نتیجه ۱۲ به ۸ پیش افتاد تا عطایی سرمربی ایران وقت استراحت را درخواست کند.

وقت استراحت عطایی جواب داد و با بهبود عملکرد تیمی والیبال جوانان ایران اختلاف به یک امتیاز کاهش یافت و نتیجه ۱۲ به ۱۱ همچنان برای ایتالیا بود. پس از تعادل بازی در چند امتیاز ایتالیا با گرفتن دو امتیاز متوالی نتیجه را ۱۶ بر ۱۳ کرد و وقت استراحت فنی دوم فرا رسید.

پس از وقت استراحت، ایتالیا دوباره موفق به افزایش اختلاف امتیازی شد و نتیجه ۱۸ بر ۱۴ بسود این تیم افزایش یافت. این افزایش اختلاف باعث شد تا عطایی وقت استراحت را برای ایران درخواست کند.

 

والیبال جوانان ایران و آغاز برتری در این دست

 

باز هم وقت استراحت برای ایران جواب داد و این تیم در نتیجه ۱۹ به ۱۸ برای ایتالیا به یک امتیازی این تیم رسید. جوانان ایران با آبشار یلی ۲۰ بر ۱۹ پیش افتادند تا این بار سرمربی ایتالیا وقت استراحت را درخواست کند.

در ادامه ایتالیا دوباره پیش افتاد تا اینکه امیر حسین اسفندیار به خط سرویس رسید. اسفندیار با سرویس‌های دیدنی خود باعث پیروزی جوانان والیبال ایران با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ در ست سوم شد تا این تیم یک گام به برتری در این مسابقه و اولی جهان نزدیک شود.

 

والیبال جوانان ایران و ایتالیا

 

دست چهارم

 

 در حالی که ایران این دست را بهتر آغاز کرده بود و با نتیجه ۴ بر ۲ نیز پیش بود اما ایتالیا توانست بازی را در امتیاز ۴ به تساوی بکشاند. در حالی که امتیازات آبشار و سرویس شریفی ایران را پیش انداخته بود اما دوباره بازی در امتیاز ۷ به تساوی رسید.

وقت استراحت فنی اول در دست چهارم با برتری ۸ به ۷ جوانان ایران بدست آمد. اما پس از این وقت استراحت اشتباهات بازیکنان جوان ایران باعث شد تا ایتالیا علاوه بر جبران نتیجه اختلاف قابل توجهی را ایجاد کند ( ۱۳ به ۹ برای ایتالیا).

با وجودی که ایران با عملکرد خوب شریفی در مقطعی اختلاف را کم کرده بود اما دو تیم با برتری ۱۶ بر ۱۳ ایتالیا به وقت استراحت فنی دوم رفتند. جوانان ایتالیا با عملکرد خوب تیمی توانستند این اختلاف امتیازی را تا پایان دست چهارم حفظ کنند و با پیروزی ۲۵ بر ۲۲ شرایط را برای اولی جوانان والیبال ایران در جهان سخت کنند.

 

دست پنجم

 

دو تیم دست پنجم را پایاپای آغاز کردند و در حالی که بازیکنان جوان ایران نظیر فیض امام دوست و مرتضی شریفی بازی درخشانی از خود نشان دادند، جوانان ایران با نتیجه ۸ به ۶ از ایتالیا پیش افتادند تا دو تیم زمین بازی را عوض کنند.

در حالی که ایران توانسته بود تا امتیاز ۹ اختلاف دو امتیازی را حفظ کند اما جوانان ایتالیا با سرویس‌های عالی بازی را در امتیاز ۹ به تساوی کشاندند. عطایی وقت استراحت گرفت اما ایتالیا با نتیجه ۱۱ به ۱۰ از ایران پیش افتاد تا دوباره برای ایران وقت استراحت گرفته شود.

پس از این وقفه ایران با درخشش اسفندیار و مرتضی شریفی توانست دوباره از ایتالیا پیش افتاده و اندکی بعد نتیجه ۱۳ بر ۱۱ برای جوانان ایران شود. مربی ایتالیا برای فرار از شکست تیم خود وقت استراحت را درخواست کرد.

اما این وقت استراحت کارساز نبود تا جوانان والیبال ایران با پیروزی ۱۵ بر ۱۲ در دست پنجم و برتری ۳ بر ۲ در کل بازی برای اولین بار در طول تاریخ به مقام اولی و قهرمانی جوانان جهان دست پیدا کنند.

در پایان این دیدار پوریا یلی توانست با کسب ۲۳ امتیاز عنوان امتیازآورترین بازیکن فینال جوانان جهان را به خود اختصاص دهد. پس از او امیر حسین اسفندیار نیز با ۲۲ امتیاز نفر دوم دیدار پایانی بود.

 

والیبال جوانان ایران و آمار درخشان در فینال جهان

 

ویدئوهای جذاب و طنز رافان‌نیوز را اینجا پیگیری کنید.