والیبال ایران اولین گام در رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو را با سختی و پیروزی نزدیک ۳ بر ۲ مقابل کوبا برداشت.

دو تیم والیبال ایران و کوبا در چارچوب مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو در سن‌پترزبورگ روسیه در مقابل هم قرار گرفتند. کولاکوویچ در این بازی از ترکیب اصلی خود یعنی سعید معروف، سید محمد موسوی، علی شفیعی، امیر غفور، پوریا فیاضی، میلاد عبادی‌پور و محمدرضا حضرت‌پور استفاده کرد.

 

انتخابی والیبال المپیک و ترکیب ایران مقابل کوبا در روز پیروزی 3 بر 2

 

ست اول

 

دو تیم در شروع بازی با هم پایاپای پیش رفتند و در امتیاز ۳ مساوی بودند. اما کوبا با دفاع روی تور و گرفتن ضرب حمله ایران و در ادامه با استفاده از آبشار خوب در نتیجه ۵ بر ۳ پیش افتاد.

در ادامه با امتیاز سرویس بازیکن کوبا این تیم اختلاف را افزایش داد و نتیجه ۷ به ۴ برای کوبا شد. وقت استراحت فنی اول نیز با برتری ۸ به ۶ کوبا فرا رسید.

پس از وقت استراحت با بیرون رفتن توپ شفیعی سرعتی‌زن ایران و همچنین عملکرد عالی بازیکنان کوبا در پوشش کامل زمین، این تیم کوبا بود که دوباره اختلاف خود با ایران را افزایش داد و نتیجه ۱۱ بر ۷ برای کوبا افزایش پیدا کرد تا کولاکوویچ وقت استراحت بگیرد.

پس از سرویس‌های خوب فیاضی و در ادامه بیرون رفتن دو آبشار مهاجمان کوبا اختلاف امتیازی برای ایران کاهش یافت و نتیجه ۱۲ بر ۱۳ برای کوبا بود. با امتیاز سرویس فیاضی بازی در امتیاز ۱۳ مساوی شد.

 

نزدیک شدن ایران

 

بازی نزدیک دو تیم ادامه پیدا کرد تا دو تیم با برتری ۱۶ بر ۱۵ ایران به وقت استراحت فنی دوم رفتند. پس از وقت استراحت با بیرون رفتن توپ معروف و امتیاز سرویس بازیکن کوبا این تیم با جبران امتیازات عقب افتاده ۱۷ بر ۱۵ از ایران پیش افتاد.

با پوشش خوب حضرت‌پور و در ادامه آبشار دیدنی فیاضی ایران به یک امتیازی کوبا رسید (۱۹-۱۸ برای کوبا). با دفاع روی تور موسوی و غفور ایران در امتیاز ۲۰ بازی را به تساوی کشاند.

تک دفاع مدافع کوبا باعث شد تا دوباره این تیم از ایران پیش افتاده و نتیجه ۲۲ بر ۲۰ برای کوبا باشد. در نهایت والیبال کوبا این ست را با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ در مقابل ایران به پیروزی رسید.

 

پیروزی والیبال ایران مقابل کوبا در انتخابی المپیک توکیو

 

ست دوم

 

ست دوم با شروع نزدیک دو تیم تا امتیاز ۳ همراه بود. اما در ادامه ایران با سرویس‌های عالی غفور و دفاع روی تور توانست اختلاف را افزایش داده و با نتیجه ۶ بر ۳ از کوبا پیش بیافتد.

وقت استراحت فنی اول با برتری ۸ بر ۵ ایران فرا رسید. پس از وقت استراحت کوبا با دفاع روی تور توانست به یک امتیازی ایران برسد (۷-۸ برای ایران).

کوبا پس از چند اشتباه بازیکنان ایران و همچنین عملکرد خوب در تمام نقاط زمین توانست علاوه بر جبران امتیازات عقب افتاده با نتیجه ۱۳ بر ۱۲ از ایران پیش افتاده و کولاکوویچ را مجبور به گرفتن وقت استراحت کند.

در حالی که کوبا به امتیاز ۱۴ نیز رسیده بود بالاخره عبادی‌پور پس از یک پاس دوبله وسط معروف، بدون دفاع امتیاز ۱۳ را برای ایران بدست آورد. دو تیم با برتری ۱۶ بر ۱۴ کوبا به وقت استراحت دوم رفتند.

 

بازی نزدیک دو تیم

 

با دفاع روی تور عبادی‌پور ایران بازی را در امتیاز ۱۷ به تساوی کشاند. پس از چند امتیاز نزدیک پیش رفتن دو تیم، شفیعی با امتیاز سرویس ایران را پیش انداخت (۱۹-۲۰ برای ایران).

اما کوبا دوباره با نتیجه ۲۲ بر ۲۰ پیش افتاد. در ادامه توپ معنوی‌نژاد بیرون رفت تا کوبا ۲۳ بر ۲۱ پیش باشد. موسوی با دفاع عالی روی تور ایران را به یک امتیازی کوبا رساند (۲۲-۲۳ برای کوبا).

سرویس خوب قائمی و پس از آن آبشار با دقت امیر غفور باعث شد ایران در امتیازات به کوبا رسیده و در ادامه سعید معروف یک امتیاز دیگر هم کسب کرد تا نتیجه ۲۵ بر ۲۴ برای ایران شود.

در حالی که دو تیم ۲۶ بر ۲۶ مساوی بودند، دو سرویس عالی کوبایی‌ها باعث شد که خطای بازیکنان والیبال ایران افزایش یافته و کوبا دست دوم را هم با نتیجه ۲۸ بر ۲۶ پیروز شود و ایران از پیروزی مقابل کوبا در اولین گام انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو بسیار دور باشد.

 

ایران و کوبا در انتخابی والیبال المپیک با پیروزی ایران

 

ست سوم

 

ست دوم با برتری ۲ بر ۰ کوبا آغاز شد. اما ایران توانست به بازی برگشته و نتیجه را جبران کند. در ادامه با دفاع روی تور، ایران ۳ بر ۲ از کوبا پیش افتاد. وقت استراحت فنی اول نیز با برتری ۸ بر ۶ ایران فرا رسید.

با امتیاز سرویس، کوبا با یک امتیازی ایران رسید و نتیجه ۹ بر ۸ برای ایران پیش رفت. سرویس‌های خوب غفور باعث شد دوباره ایران اختلاف امتیازی را افزایش داده و به برتری ۱۵ بر ۱۰ برسد.

والیبال ایران با برتری ۱۶ بر ۱۱ به استقبال وقت استراحت فنی دوم رفت. پس از وقت استراحت، ایران با حفظ برتری خود توانست در امتیاز ۲۰ بر ۱۵ نیز پیش باشد. در این لحظه ایران اختلاف را افزایش داد و نتیجه ۲۲ بر ۱۵ شد.

در نهایت والیبال ایران دست سوم را با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ پیروز شد. تا به پیروزی در این بازی مقابل کوبا امیدوار شود.

 

ست چهارم

 

ست چهارم با برتری ۲ بر ۰ والیبال ایران آغاز شد. سرویس شفیعی به بیرون رفت تا کوبا یک امتیاز گرفته و نتیجه ۲ بر ۱ برای ایران باشد. اما سرویس‌های خوب غفور زمینه‌ساز بیش‌تر شدن اختلاف برای ایران شد و نتیجه ۴ بر ۱ برای ایران پیش رفت.

وقت استراحت فنی اول با نتیجه ۸ بر ۵ ایران فرا رسید. پس این وقت استراحت و بعد از چند امتیاز کوبا در امتیاز ۱۰ به ایران رسید و بازی مساوی شد. با آبشار فیاضی و دفاع روی تور، دوباره ایران با نتیجه ۱۳ بر ۱۰ از حریف پیش افتاد تا مربی کوبا وقت استراحت را درخواست کند.

بازی خوب بازیکنان ایران در تمام خطوط باعث شد، والیبال ایران با حفظ و افزایش برتری و نتیجه ۱۶ بر ۱۱ به وقت استراحت دوم برود. پس از این وقت استراحت ایران امتیاز ۱۷ را نیز بدست آورد.

بازیکنان ایران با عملکرد خوب و تسلط بر بازی توانستند برتری خود مقابل کوبا را حفظ کنند و در نتیجه ۲۱ بر ۱۶ نیز از حریف پیش بودند. در ادامه ایران با کسب چند امتیاز پیاپی ست چهارم را با نتیجه ۲۵ بر ۱۶ در برابر کوبا به پیروزی رسیدند.

 

ایران و کوبا در انتخابی المپیک 2020 و پیروزی والیبال ایران

 

ست پنجم

 

ایران در ست پنجم از همان ابتدا با قدرت ظاهر شد و با استفاده از سرویس شفیعی و دفاع روی تور توانست برتری ۳ بر ۱ را در آغاز ست کسب کند. در ادامه و با خطای تور مدافع کوبا ایران امتیاز ۴ را هم کسب کرد.

کوبایی‌ها با سرویس‌های عالی و امتیاز سرویس به یک قدمی ایران رسیدند و نتیجه ۴ بر ۳ شد. بازی نزدیک دو تیم تا امتیاز ۸ بر ۶ بسود ایران دنبال شد و دو تیم در این امتیاز زمین بازی را تغییر دادند.

بعد از چند رفت و برگشت توپ با استفاده از آبشار سرعتی علی شفیعی امتیاز ۹ نیز برای ایران ثبت شد (۶-۹). عملکرد خوب بازیکنان ایران در تمام خطوط و چند اشتباه بازیکنان کوبا فاصله امتیازات را بسود ایران افزایش داد و نتیجه ۱۲ بر ۷ برای ایران پیش رفت.

با بیرون رفتن چند سرویس برای دو تیم بازی پیش رفت و نتیجه ۱۳ بر ۹ برای ایران بود. پوشش خوب بازیکنان عقب زمین ایران و فرصت‌طلبی مهاجمان باعث شد تا باز هم اختلاف امتیازی برای ایران افزایش یافته و والیبال ایران با نتیجه ۱۵ بر ۱۰ مقابل کوبا به پیروزی برسد.

در نهایت نیز با پیروزی در ست پنجم والیبال ایران این دیدار در انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو مقابل کوبا را بسختی و با نتیجه ۳ بر ۲ به برتری رسید.

 

 

عکس‌های طنز رافان‌نیوز در اینجا