کارلوس کی روش دیروز ۶۸ سالگی خود را جشن گرفت و فیفا در تبریک تولد او پای تیم ملی ایران را هم وسط کشید و از کی روش برای دو صعود متوالی به جهانی با ایران تمجید کرد.

سرمربی پرتغالی – موزامبیکی سال ۲۰۱۱ هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت و با حضور طولانی مدت و ۸ ساله خود در فوتبال ایران ریشه دانشی را بنا نهاد که حالا مربیان ایرانی به خوبی از آن بهره می برند.

حضور کی روش در ایران و ثبات او با وجود همه حواشی و تنش ها و جدل هایش مسیر فوتبال ایرانی را تغییر داد و آن را روی ریلی قرار داد که به دانش روز جهان در این رشته ورزشی می رسید.

مربیان باهوش ایرانی از دوران ۸ ساله او در تیم ملی نهایت بهره را بردند و با حضور در تمرینات کی روش روش ها و متدهای تمرینی سرمربی تیم ملی را الگوبرداری می کردند و او نیز با آغوش باز از آن ها در تمرینات استقبال می کرد.

هرچند کارلوس کی روش حاضر بود یکی از نخبه های فوتبال ایران را در کنار خود داشته باشد، و او را در کنار خود به عنوان یک مربی بزرگ تربیت کند، اما خصوصیات اخلاقی خاص او به کسی جرات نمی داد که در کنار او بایستد.

در واقع کی روش برای ساختن، ساختمان موجود را از ریشه فرو می ریخت و سپس به آن شکلی که می خواست، آن را می ساخت.

در اینجا بخوانید:

این روش به مذاق هیچ کدام از ستاره های قدیمی فوتبال خوش نمی آمد، چرا که مجبور بودند برای بازیکنان خدماتی انجام دهند که به خیال خود در شانشان نبود.

این که بود یا نبود، مسئله نیست، اینکه برای رسیدن به درجات بالاتر غرور خود را زیر پا بگذاری به نظر قابل قبول می آمد.

به هر حال مربیان با ذکاوت سعی کردند دورادور و با حضور در تمرینات تیم ملی از کی روش یاد بگیرد و انصافا نیز چند نفری خوب از عهده آن بیرون آمدند.

عبدالله ویسی با تیم کم هزینه استقلال خوزستان و در عین ناباوری توانست پرسپولیس و استقلالی را پشت سر بگذارد و قهرمان لیگ برتر شود که آن سال هزینه قابل توجهی داشتند.

ویسی پس از این قهرمانی باز هم به تمرینات تیم ملی رفت تا بیش تر از کارلوس کی روش یاد بگیرد و سرمربی وقت تیم ملی نیز از او به خوبی استقبال کرد و دست ویسی را به نشان قهرمانی بالا برد.

در اینجا بخوانید:

همه این ویژگی ها، و موفقیت های تیم ملی با سرمربی پرتغالی در راه و برای جام جهانی از یک طرف و جنگیدن با تمام وجود برای دفاع از حیثیت و اعتبار ایران به مانند یک ایرانی تمام عیار از طرف دیگر کی روش را به یک مربی بسیار محبوب در بین مردم ایران تبدیل کرد و همین هم راز حضور طولانی مدت و بی سابقه او در فوتبال ایران بود.

البته در این راستا نباید از صعه صدر فوتبالی های دلسوز ایران نیز گذشت که از کی روش و حضور کی روش به روش های مختلف حمایت کردند تا بماند و یک ساختمان کامل و با بنیه را بسازد.

کارلوس کی روش حالا از ایران رفته و مربیان ایرانی نیز راه خود را برای پیشرفت پیدا کرده اند.

دیروز تولد ۶۸ سالگی کی روش بود و فیفا به این بهانه در توئیتر رسمی خود یادی از دو صعود متوالی تیم ملی به جام جهانی کرد و از سرمربی پرتغالی به دلیل این موفقیت بزرگ در ایران تبریک گفت و او را به نیکی تمجید کرد.

هواداران ایرانی نیز نسبت به این پیام فیفا واکنش نشان داده و از کارلوس کی روش تمجید کردند.

رافان نیوز نیز تولد کی روش را تبریک می گوید و او را نه به عنوان یک پرتغالی بلکه به عنوان کسی که در فرهنگ ایران و خصوصیات ایرانی و تعصب ایرانی حل شد و برای اعتلای نام ایران جنگید، می ستاید.

تولدت مبارک کارلوس کی روش …

کارلوس کیروش و تبریک تولد با چاشنی تیم ملی ایران